{
Ireneusz Witold Dunajski
Fotografia w Gdańsku 1839-1862

Jest to pierwsza część historii gdańskich zakładów fotograficznych, w której opisano życie i twórczość pionierów fotografii pracujących w Gdańsku w latach 1839-1862. Zgromadzone informacje są owocem szczegółowych badań naukowych prowadzonych przez Autora przez ostatnich sześć lat i dotychczas nie były publikowane. Zostały przedstawione w sposób chronologiczny, rok po roku i miesiąc po miesiącu, a całość została osadzona na tle historii polskiej i światowej fotografii. Oprócz szczegółów z życia gdańskich pionierów fotografii, w albumie po raz pierwszy opublikowano najstarsze dagerotypy z zakładów Carla Damme, Eduarda Deplanque i Oskara Weissa, a także pierwsze portrety na papierze z zakładów Eduarda Flottwella i atelier Busse & Dorbritz.

Największym atutem tej książki są wysokiej jakości reprodukcje pierwszych fotografii z widokami Gdańska, Malborka, Tczewa i Torunia, z których większość jest publikowana po raz pierwszy od 150 lat. Prawdziwą ozdobą albumu jest rozkładana, blisko metrowa panorama Gdańska, wykonana przez Eduarda Flottwella jesienią 1853 roku. Wszystkie fotografie zostały poddane dokładnej renowacji komputerowej i również zostały przedstawione w sposób chronologiczny, aby zaprezentować, jak w ciągu lat zmieniały się technologia i techniką fotografowania.

W książce znajduje się ponad 100 najstarszych zdjęć i starannie wybranych ilustracji dotyczących historii fotografii. Specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa Autor opracował na podstawie zachowanych planów przestrzenną wizualizację zakładu fotograficznego Eduarda Flottwella przy Reitbahn 7. Dodatkowo, na końcu albumu zamieszczono autorską kopię planu Buhsego z zaznaczonymi wszystkimi zakładami fotograficznymi oraz dokładny spis fotografów, którzy przebywali i ogłaszali się w gdańskiej prasie w latach 1839-1862.

Dalsze losy gdańskich fotografów zostały opisane w drugiej części.
Zajrzyj do książki: "Fotografia w Gdańsku 1863-1867"
AUTOR: Ireneusz W. Dunajski 
TYTUŁ: FOTOGRAFIA W GDAŃSKU 1839-1862
ROK WYDANIA: 2013
FORMAT: 240x305 cm 
ILOŚĆ STRON: 248 
WERSJA: PL / UK
NAKŁAD: 1200 egzemplarzy
 
{
Friedrich Strehlke, Paul Trescher,
Julius Gottheil, Eduard Deplanque,
Carl Damme, Eduard Flottwell...Poznaj magiczny świat fotografii
      i rozpocznij
niezwykłą podróż w czasie.
  Zobacz na własne oczy
najstarsze portrety
    i pierwsze fotografie
z widokami Gdańska, 
                  Malborka, Tczewa i Torunia.


Gdańsk 1859  |  Fot. Eduard Flottwell

© Wydawnictwo Artystyczne DiArt   &  www.photoseum.pl